بیمه موتورسیکلت

بیمه موتور سیکلت چیست؟

خرید بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت ها نیز مانند اتومبیل ها اجباری است. با این وجود متقاضیان خرید این بیمه در میان موتورسواران نسبت به صاحبان اتومبیل ها کمتر بوده و موتورسیکلت های زیادی در سطح شهر بدون خریداری این بیمه در حال تردد هستند. بر اساس آمارهای منتشر شده حدود ۹۰% موتورسیکلت های کشور بیمه شخص ثالث ندارند و این به معنای احتمال وقوع میلیون ها خسارت جبران ناپذیر است. به نظر می رسد موتورسواران آشنایی چندانی با مزایای بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ندارند و از خطرهایی که بدون بیمه موتورسیکلت آنها را تهدید می کند نیز مطلع نیستند. 
به طور کلی در بیمه موتورسیکلت خسارت های به وجود آمده در یک حادثه، توسط شرکت بیمه جبران می شود. در این بیمه نامه خسارات جانی و مالی که راننده مقصر موتورسیکلت به شخص زیان دیده یا وسیله نقلیه او وارد کرده است تا سقف تعهدات بیمه پرداخت خواهد شد. همچنین خسارات جانی وارد شده به راننده موتورسیکلت که شامل هزینه های درمان، نقص عضو و فوت وی باشد هم تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

با خرید بیمه موتور سیکلت تمام خسارت های وارد شده به اشخاص ثالث تحت پوشش قرار می گیرد. این خسارت ها عبارتند از:

 • غرامت فوت و نقص عضو
 • هزینه های پزشکی و درمان
 • هزینه خسارت های وارد شده به وسیله نقلیه و یا محمولات آن

به عبارت دیگر در رابطه با اشخاص ثالث زیان دیده، تمام هزینه های مالی و جانی به هر نحوی که باشد تا سقف معین شده در بیمه نامه موتورسیکلت تحت پوشش خواهد بود.

همچنین خسارت های وارد شده به راننده مقصر موتور سیکلت هم تحت پوشش بیمه نامه حوادث راننده قرار دارد؛ این خسارت ها عبارتند از:

 • غرامت فوت و نقص عضو
 • هزینه های پزشکی و درمان

البته بیمه موتور سیکلت در مورد خسارت های مالی وارد شده به موتورسیکلت راننده مقصر، هیچ گونه تعهدی ندارد و این خسارت ها را می توان تحت پوشش بیمه بدنه قرار داد.

سقف پوشش هزینه های مالی و جانی بیمه موتور سیکلت

 • سقف هزینه های مالی تا سقف پوشش انتخاب شده در زمان خرید بیمه نامه (در سال ۹۸ بین ۹ تا ۳۰ میلیون تومان) است.
 • هزینه های جانی اشخاص ثالث هم در بیمه موتور سیکلت در سال ۹۸ تا سقف مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه حرام) پرداخت می شود.
 • هزینه های جانی راننده مقصر در سال ۹۸ تا سقف مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه عادی) پرداخت می شود.

نرخ و قیمت بیمه موتور سیکلت

نرخ پایه بیمه موتور سیکلت بر اساس سیلندر موتورها محاسبه می شود. موتورسیکلت ها به چهار دسته کلی زیر تقسیم می شوند:

 • موتورسیکلت گازی
 • موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر
 • موتورسیکلت دو سیلندر و بالاتر
 • موتورسیکلت دارای سه چرخ و سایدکار

به این ترتیب قیمت بیمه موتور سیکلت در هر دسته نسبت به دسته قبلی خود بالاتر خواهد بود. همچنین نرخ پوشش مالی انتخابی توسط خریدار (در سال ۹۸ بین ۹ تا ۳۰ میلیون تومان) هم باعث افزایش حق بیمه می شود. 
علاوه بر نرخ پایه و پوشش مالی انتخابی، تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد هم بر روی نرخ حق بیمه موتور سیکلت تاثیر می گذارد. به این شکل که تخفیف عدم خسارت باعث کاهش قیمت بیمه موتور سیکلت می شود و جریمه دیرکرد باعث افزایش آن.

بیمه موتور سیکلت اقساطی

بهتر است بدانید که بیمه موتور سیکلت نسبت به بیمه های دیگر قیمت چندان بالایی ندارد، به خصوص اگر شما تخفیف عدم خسارت داشته باشید. با توجه به این موضوع معمولا شرکت های بیمه تمایل زیادی برای ارائه بیمه موتور سیکلت اقساطی ندارند و فروش این بیمه را به صورت نقدی انجام می دهند.

ارزان ترین بیمه موتور سیکلت

با توجه به عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیمه موتور سیکلت که در مطالب بالا آن را بررسی کردیم، اگر به دنبال ارزان ترین بیمه موتور سیکلت هستید، باید تخفیف عدم خسارت بیشتر و جریمه دیرکرد کمتری داشته باشید.

همچنین برای انتخاب و خرید ارزان ترین بیمه موتور سیکلت، به بررسی و مقایسه این بیمه در شرکت های مختلف بیمه نیاز خواهید داشت که در حال حاضر این امکان از طریق سایت کارگزاری بیمه اعتماد انرژی فراهم شده است. 
در کارگزاری بیمه اعتماد انرژی شما می توانید با وارد کردن مشخصات موتور سیکلت خود، قیمت بیمه نامه را در شرکت های معتبر بیمه مقایسه کنید و ارزان ترین بیمه را انتخاب کنید.

انتقال بیمه موتورسیکلت

بیمه موتورسیکلت نیز مثل بقیه بیمه های شخص ثالث قابلیت انتقال به صاحب جدید موتورسیکلت را خواهد داشت. برای این کار کافیست فروشنده و خریدار موتورسیکلت به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه کنند. همچنین عدم انتقال رسمی بیمه نامه نیز از نظر قانونی منعی نخواهد داشت. چرا که صاحب بیمه نامه از نظر قانونی همان مالک وسیله نقلیه است. 
در ضمن اگر مالک قبلی بیمه نامه قصد داشته باشد بیمه نامه را برای خود نگه دارد و از تخفیف های آن استفاده کند، می تواند با مراجعه به نمایندگی، تخفیف بیمه نامه را به موتورسیکلت جدید خود منتقل نماید. همچنین انتقال بیمه نامه به بستگان درجه اول هم امکان پذیر است.

بهترین بیمه موتور سیکلت

اگر قصد خرید بهترین بیمه موتور سیکلت را دارید، به بررسی و مقایسه شرایط این بیمه در شرکت های مختلف نیاز خواهید داشت. برای این منظور شما می توانید از طریق سایت کارگزاری بیمه اعتماد انرژی قیمت و شرایط بیمه های موتور سیکلت را مقایسه کنید و پس از دریافت مشاوره از متخصصان کارگزاری بیمه اعتماد انرژی ، بهترین بیمه موتور سیکلت را خریداری کنید.

مشاوران کارگزاری بیمه اعتماد انرژی برای ارائه مشاوره دقیق و بی طرفانه در زمینه انتخاب بهترین بیمه موتور سیکلت همراه شما خواهند بود.

استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت

برای استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت دو روش پیش روی شماست. در روش اول که روش سنتی است شما باید به صورت حضوری به یکی از دفاتر بیمه مراجعه کنید و بدون مقایسه و آگاهی دقیق از شرایط بیمه های موتور سیکلت، بیمه نامه خود را خریداری کنید.

اما در روش دوم یعنی روش آنلاین، شما می توانید بدون نیاز به صرف زمان و انرژی زیاد، قیمت بیمه نامه موتور سیکلت خود را در شرکت های مختلف بیمه استعلام بگیرید و پس از مقایسه و دریافت مشاوره، برای خرید بیمه مورد نظر خود اقدام کنید.

استعلام آنلاین بیمه موتور سیکلت از سایت کارگزاری بیمه اعتماد انرژی ، روش بسیار سریع و ساده خواهد بود و خرید بیمه تنها با چند کلیک انجام خواهد شد.